Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Blog chmura tagów
Jakie emocje wyzwalają zapachy ? 0
Jakie emocje wyzwalają zapachy ?

Powszechnie przyjmuje się, że węch w życiu współczesnego człowieka odgrywa znacznie mniejszą rolę niż np. wzrok czy słuch. Dawna ustalono, że impuls węchowy dociera do mózgu znacznie szybciej niż impuls bólu. Noworodki, które nie widzą ani nie słyszą matki, odróżniają ją od innych osób węchem. W sferze seksualnej zapach odgrywa ogromną rolę. Świadczy o tym fakt, że wraz z dojrzewaniem następują wyraźne zmiany preferowanych zapachów. Przed okresem dojrzewania preferowane są słodkie i owocowe zapachy. Wraz z początkiem dojrzewania następuje zmiana w kierunku zapachów kwiatowych i piżmowych. Wiemy, jak pachną niektóre kwiaty i owoce. Możemy również zwrócić uwagę na zapach perfum kobiety, który wywołuje konkretne odczucia.

 

Jakie emocje wyzwalają zapachy?

Stwierdzono, że niektóre zapachy łagodzą depresję, poprawiają nastrój. Późniejsze eksperymenty kliniczne wykazały, że aromaty lawendy, rumianku, cytryny i drzewa sandałowego osłabiają aktywność mózgu szybciej niż jakikolwiek środek uspokajający. A jaśmin, róża, mięta i goździk pobudzają komórki istoty szarej silniej niż mocna kawa. Negocjacje biznesowe to kolejny obszar zastosowań nowoczesnych aromatów.

Często przed rozpoczęciem spotkania do pomieszczenia rozpylane są specjalne zapachy, które sprawiają, że partnerzy biznesowi czują się zrelaksowani i zadowoleni z siebie, osłabiając tym samym ich czujność. Wiadomo na przykład, że zapach niektórych odmian róż wywołuje uległość, zapach gruszki pobudza apetyt, zapach cytrusów rozprasza uwagę.

 

Do czego służy zapach?

W znacznym stopniu przyczynia się do tego, jakie informacje o środowisku otrzymuje mózg. To pozwala nam przygotować się do odpowiedniego dostosowania naszego zachowania. Pamięć odgrywa kluczową rolę w tym procesie. W końcu z natury żaden zapach nie jest ani dobry, ani zły. Nasz mózg nadaje mu interpretację, przypisując zapachowi pewną definicję jakościową.

Perfumiarze tworzą nowe kompozycje w oparciu o kontekst kulturowy. Używając wyłącznie substancji o przyjemnym zapachu lub tych, których zapach uznaje się za przyjemny, zwracają się ku łatwo rozpoznawalnym punktom orientacyjnym: aromatom kwiatów, drewna, przypraw. To wszystko są uwodzicielskie zapachy, które sprawiają, że przypomina nieznany zapach.

 

Zapachy wpływają nie tylko pozytywne emocje

Ponieważ perfumy jednocześnie poszerzają przestrzeń zajmowaną przez kobietę i wydłużają czas jej obecności: profesjonaliści nazywają śladem. Zapach, który deklaruje swoją obecność, przyciąga uwagę. Pamiętają go dłużej. W ten sposób kobieta zaznacza swoje terytorium. Perfumiarze dostrzegają ogromny potencjał w połączeniu terapii poznawczej i perfumerii.

Węch wpływa na mózg bardziej, niż się powszechnie uważa: stres i apatia, szczęście i atrakcyjność są w nim podłączone. Początkowo perfumy były używane w celu wzmocnienia doznań zmysłowych, ale dziś wiadomo, że mogą zdziałać więcej niż tylko stworzyć przyjemny zapach. Oddziałują na emocje, po ciężkim dniu trzeba się zrelaksować. Odpowiedni zapach w połączeniu z relaksującym rytuałem może szybko przynieść oczekiwany efekt. Zapachy bezpośrednio wpływają na nasz nastrój. Niektóre wywołują przyjemne emocje, inne nie.

 

Czy zapachy mogą wpłynąć na łagodzenie stresu?

Z aromaterapią wiąże się duże nadzieje. Wynika to z faktu, że już teraz jest wykorzystywana nie tylko w medycynie i przemyśle, ale także w innych sferach życia człowieka, pomagając jednocześnie człowiekowi na wiele sposobów poprawić jego stan zdrowia. Jeśli weźmiemy pod uwagę wpływ rozmarynu na człowieka, można śmiało powiedzieć, że ten zapach pomoże uprzyjemnić proces uczenia się, ponieważ pomaga stymulować pamięć.

Zapach róży przyda się, jeśli człowiek potrzebuje się na czymś skoncentrować, szybko i sprawnie wykonać szereg zadań. A na stres doskonale sprawdzają się olejki eteryczne z pomarańczy, róży, drzewa sandałowego, lawendy i rozmarynu. Działanie aromatów perfum jest bioregulacyjne. Przyjemne zapachy harmonizują stan emocjonalny, katalizują doznanie ukrytych traumatycznych sytuacji, co pozwala na reakcję i usunięcie problemu psychologicznego.

Badania naukowe miały dowieść czy relaksujące zapachy mogą być wystarczająco silne, aby zredukować stresory. Monitorowano fizyczne reakcje na zapach (bicie serca, ciśnienie krwi, skurcze mięśni, reakcje skórne). Podczas testów odkryto, że pewne relaksujące zapachy były w stanie zmniejszyć napięcie mięśni oraz reakcje na stres.To badanie potwierdza, że perfumy są wystarczająco silnym środkiem przeciwstresowym. Pojawiły się dobre powody, by sądzić, że mogą mieć zauważalny, relaksujący, fizyczny wpływ na organizm.

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl