Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Blog chmura tagów
Architektura zapachu. Z czego składają się perfumy? 0
Architektura zapachu. Z czego składają się perfumy?

Kiedy czytamy opisy perfum, bardzo często spotykamy się z określeniem nut zapachowych. Na samym początku taka fraza może nam się kojarzyć z muzyką i jakby nie patrzeć jest to bardzo słuszne spostrzeżenie. Aby zobaczyć podobieństwo, wystarczy przyjrzeć się samemu procesowi powstawania całych kompozycji zapachowych. Część z nich to prawdziwe arcydzieła. Co warto wiedzieć na temat budowy perfum?


Z czego składają się perfumy?

Budowa perfum - możemy wyróżnić trzy podstawowe, a zarazem najważniejsze elementy. Nazywamy je nutami zapachowymi. Czym są? Jest to piramida zapachu czyli zbiór woni, jakie rozwijają się zaraz po zetknięciu z naszą skórą. 
Nuty zapachowe oparte są na podstawie założenia, które mówi nam, że część substancji, jakie wchodzą w skład kompozycji perfum, odróżnia się od pozostałych szybkością parowania, czyli po prostu trwałością.

Zdecydowana większość perfum, jakie możemy zakupić w sklepie, komponowana jest właśnie wedle takiego składu. Dzięki takiej strukturze jesteśmy w stanie dokładnie określić moment, w którym konkretne komponenty kompozycji są wyczuwalne, a opis zapachu perfum jest bardzo prosty, później wskutek kontaktu powietrzem zapach powoli zanika. 

W czasie wąchania perfum poczujemy całą piramidę zapachu. Na samym początku będzie to nuta górna, która jest również nazywana nutą głowy, później nadejdzie czas na środkową, czyli nutę serca. Na końcu doświadczymy zapachu nuty dolnej. Czym charakteryzuje się każda z nich?


Nuta głowy

Jest to pierwsza nuta, którą poczujemy chwilę po otwarciu flakoniku z perfumami. Ma ona niezwykle ważne znaczenie, gdyż to ją czujemy na samym starcie i właśnie na jej podstawie odrzucamy lub kupujemy konkretny produkt. Charakteryzuje ją wielka intensywność na początku, jednak zapach bardzo szybko zanika. Po spryskaniu skóry będziemy go doświadczali przez kilkanaście minut do maksymalnie godziny. W większości wypadków w skład tej nuty wchodzą owoce. To one są odpowiedzialne za nadanie kompozycji świeżości oraz lekkości, która znacznie podniesie jej wartość.


Nuta serca

Następna z nut, której zapachu doświadczymy po upływie około 10 minut od użycia perfum. Jest to swoistego rodzaju połączenie nuty głowy oraz bazy, jednak jej uzupełnienie ich uzupełnienie jest bardzo istotne. W większości wypadków nawet nie zwrócimy na nią uwagi, jednak to jej zadaniem jest połączenie pozostałych aromatów w spójną całość. To ona tworzy bukiet oraz odpowiada za charakter zapachu.

Jej najważniejszymi składnikami są akordy kwiatowe i korzenne. Jej zapach utrzymuje się około 2 godzin na naszej skórze.


Nuta bazy

Wraz z biegiem czasu, perfumy przechodzą swoją magiczną metamorfozę. Na samym końcu tej piramidy zapachu docierają do nuty bazowej, czyli podstawowej. Jej działania doświadczymy już po upływie 20 minut od użycia perfum.

Mimo tego, że jej intensywność jest bardzo niewielka, to właśnie ona odpowiada za kompletny charakter całej kompozycji zapachowej. Spełnia funkcję tła zapachu, a także definiuje jego osobowość. Właśnie dlatego bardzo często nazywamy ją nutą głębi. To właśnie od niej kreatorzy perfum rozpoczynają swoją pracę, której skutkiem jest kompletna kompozycja zapachowa.

Nuta głębi odpowiada za trwałość zapachu, ulatnia się niezwykle powoli oraz jest wyczuwalna przez kilku, a niekiedy nawet kilkanaście godzin. W jej skład wchodzą takie składniki jak:

  • Leśne żywice,
  • Piżmo,
  • Cybet,
  • Ambra,
  • Przyprawy drzewne i korzenne,
  • Wanilia.

Co więcej, w jej składzie bardzo często spotkamy substancje, których zadaniem jest wydłużenie czasu utrzymywania się perfum na skórze. Woń nuty bazowej może utrzymywać się nawet przez kilka dni


Jak poznać prawdziwą woń perfum?

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak naprawdę pachną dane perfumy, musimy uzbroić się w cierpliwość. Ich prawdziwy zapach jest wyczuwalny dopiero po upłynięciu około godziny do dwóch. Perfumy nigdy nie będą charakteryzowały się jednym zapachem, będą stale ulegały zmianie, ewoluowały. Jeśli tylko im na to pozwolimy, to pokażą nam swoją magię, a co ważniejsze, uwiodą swoim zapachem. 

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl