Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
Co składa się na trwałość perfum? 0
Co składa się na trwałość perfum?

Trwałość zapachu to jedna z głównych zagadek przy wyborze perfum. Ludzie chcą, aby kupowane przez nich pachnidła służyły jak najdłużej. Trwałość perfum zależy od wielu czynników. Niektóre z nich są związane z osobliwościami samych perfum, co pozwala, choć w przybliżeniu i bardzo warunkowo, mówić o nich, jako trwałych lub niestabilnych. Wiele kobiet przychodząc do perfumerii zadaje pytanie, które perfumy są trwałe? Nie ma jednej odpowiedzi, składa się na nią wiele czynników, które determinują długość utrzymywania się zapachu.


Które perfumy są trwałe?

  Po pierwsze, im wyższe stężenie substancji aromatycznych, tym intensywniejszy i trwalszy będzie zapach. Ten sam zapach w stężeniu perfum, wody perfumowanej lub wody toaletowej będzie się utrzymywał i rozwijał inaczej. Dla perfum normalna jest trwałość 6-10 godzin, dla wody perfumowanej 5-8 godzin, dla wody toaletowej 2-3 godziny.

  Po drugie, trwałość perfum zależy od charakteru ich aromatu. To nie przypadek, że perfumy dzielą się na lekkie i ciężkie. Lekki aromat jest lżejszy, szybciej się otwiera i odparowuje z powierzchni skóry, ciężkie utrzymują się na niej dłużej, otwierają się wolniej i płynniej. Trwałość zapachu jest pod wieloma względami zdeterminowana jego podstawowymi, śladowymi nutami.

  Które perfumy pachną najdłużej? Najtrwalszymi składnikami aromatu są naturalne piżmo, bursztyn, drzewo sandałowe, jaśmin i inne, bogate ciężkie aromaty. Dlatego orientalne aromaty są zwykle najbardziej trwałe, podczas gdy lekkie, świeże kwiaty i cytrusy są zwykle najmniej trwałe. Uważa się, że w przypadku perfum cytrusowych trwałość 4-6 godzin jest normalna, dla kwiatów - 6-8 godzin, ale orientalne perfumy mogą trwać dłużej niż 8 godzin.


Jakie czynniki wpływają na trwałość zapachu perfum?

  Które perfumy pachną najdłużej? Ten sam zapach w tym samym stężeniu może zachowywać się zupełnie inaczej w różnych warunkach pogodowych. W upale perfumy wyparowują szybciej i intensywniej niż na mrozie. Dlatego perfumy, które cudownie rozgrzewają w zimowy mróz, latem wywołują mdłości i ból głowy, a świeża i lekka woda toaletowa, wspaniale nadająca się na lato, ginie zimą stając się zupełnie pozbawiona wyrazu. Kiedy mówimy o perfumach bez zapachu? Perfumy mogą również zachowywać się inaczej w zależności od wilgotności. Przy dużej wilgotności nawet ostre i ciężkie aromaty w jakiś sposób łagodzą i brzmią delikatniej niż przy suchej pogodzie.

  Zachowanie się zapachu i jego trwałość zależą również od skóry, na którą jest stosowany. Perfumiarze mówią o istnieniu zimnej i gorącej skóry. Zimne aromaty wyparowują wolniej, co oznacza, że brzmią bardziej powściągliwie i dłużej. Parowanie z gorącej skóry jest bardziej intensywne, dzięki czemu perfumy otwierają się wyraźniej, ale ich trwałość jest również mniejsza, dlatego użytkownicy czasami określają je, jako perfumy bez zapachu.

  Perfumy utrzymują się na włosach i ubraniach znacznie dłużej niż na skórze. Wreszcie, trwałość perfum zależy od cech percepcji. Jeśli nie czuje się zapachu, nie oznacza to, że już zniknął. Nawyk, zaburzenie węchu, zmiana poziomu hormonów, banalny katar i wiele innych powodów może przeszkadzać w cieszeniu się ulubionymi perfumami.


Które perfumy pachną najdłużej?

Każdy rodzaj perfum ma nuty zapachowe, które są tradycyjnie podzielone na trzy kategorie.

  • Nuty głowy. To pierwsze nuty zapachowe, które odczuwa się po aplikacji. Charakteryzują się słabą odpornością, szybko znikają.
  • Nuty środkowe. To serce zapachu, które zastępuje nuty głowy.
  • Nuty bazy. Pojawiają się po górnej i środkowej, najdłużej trwają.

  Wybierając perfumy, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj produktu, ale także na skład. Najtrwalsze będą, więc te aromaty, które zawierają gałkę muszkatołową, nuty drzewne. Morskie, kwiatowe, cytrusowe mniej trwałe. Miejsce i sposób aplikacji również wpływa na trwałość zapachu.


Obszary zastosowania perfum

  Warto wiedzieć, gdzie prawidłowo nakładać perfumy? Jest prosta zasada: perfumy (szczególnie trwałe) należy nakładać na tzw. punkty tętna - nadgarstek, szyję, zgięcie łokcia, zagłębienie obojczyka, płatek uszny oraz obszar pod kolanem. W tych strefach naczynia krwionośne znajdują się jak najbliżej, co przyczynia się do pełnego ujawnienia zapachu pod wpływem temperatury ciała.


Kiedy perfumy wietrzeją?

  Aby nie dopuścić do wietrzenia perfum i utraty ich cech należy zadbać o kilka rzeczy. Miejsce przechowywania ma ogromne znaczenie dla utrzymywania się ich trwałości. Trzeba wiedzieć, że światło docierające do buteleczki z perfumami nie jest ich sprzymierzeńcem. Powoduje utratę właściwości i w takim przypadku właściciele mówią, że nie wiadomo, z jakiego powodu, ich perfumy nie mają zapachu. Również nadmierna wilgotność i temperatura, w jakiej są przechowywane wpływa na wietrzenie perfum, dlatego eksperci podpowiadają, aby flakoniki ustawiać w sypialni a nie w łazience. Kolejny czynniki wpływający na szybsze wietrzenie perfum to ich skład, jeżeli zostały wyprodukowane z mocnych nut będą należały to trwałych aromatów. O czym powinni pamiętać użytkownicy, aby ich perfumy nie wietrzały? Oczywiście o szczelności buteleczki, jeżeli nie zostanie to spełnione, to w ciągu kilku tygodni nastąpi znaczne zwietrzenie ich zapachu.


PH skóry a trwałość perfum

  Równowaga pH skóry jest nieco inna, co może zmienić sam zapach perfum. Należy użyć żelu pod prysznic przeznaczonego dla skóry wrażliwej, aby pomóc kontrolować poziom pH. Hormony to kolejny czynnik, który może zmienić charakterystykę perfum: kiedy poziom estrogenu spada (około trzeciego tygodnia cyklu miesiączkowego), można się bardziej pocić, co z kolei wpłynie na zapach perfum. Jak się to dzieje?

  Skóra jest żywą tkanką, w której zachodzą różnorodne procesy. Komórki tworzą się w jej najgłębszych warstwach i przemieszczają się na powierzchnię, gdzie ostatecznie obumierają. Para wodna unosi się również z głębi na powierzchnię i dalej w powietrze otaczające skórę. Różne gruczoły stale wytwarzają łój i pot, a mikroorganizmy znajdujące się na ich zewnętrznej powierzchni mają aktywny metabolizm. Wszystkie te funkcje wyrażają się w temperaturze, kwasowości, zawartości wody i niezliczonych innych właściwościach skóry.

  Zatem zewnętrzna powłoka osoby nie jest jednolitą strukturą, która jest taka sama dla wszystkich ludzi, ale ma indywidualne różnice i podlega wszelkiego rodzaju zmianom. A wszystko, co dzieje się na powierzchni skóry, w naturalny sposób nieuchronnie wpływa na zapach zastosowanych perfum. Wynika to częściowo z procesu parowania. Zapach jakiejkolwiek substancji, w tym perfum, jest wyczuwalny tylko wtedy, gdy jej cząsteczki dostają się do nosa i wchodzą w interakcję z organami węchu. Oznacza to, że perfumy można złapać tylko wtedy, gdy wyparują z powierzchni skóry.

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl