Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Blog chmura tagów
Jak się robi perfumy? 0
Jak się robi perfumy?

Jak się robi perfumy? Pachnidła powstają wskutek ekstrakcji naturalnych olejków z roślin poprzez tłoczenie i destylację na parze. Dziś perfumy są ważną i przyjemną częścią naszego życia. Olejki eteryczne to złożona mieszanka składników aromatycznych, które można podzielić na trzy kategorie: nuty głowy, nuty serca i nuty bazowe (lub utrwalające). Zapachy są bardziej skuteczne, gdy zawierają olejki z każdej kategorii.

 

Nuty zapachowe w perfumach

  • Najwyższa nuta to pierwsze wrażenie. Jest najbardziej krótkotrwała i najtrudniejsza pod względem sztucznej reprodukcji. Najpopularniejszymi olejkami eterycznymi są: anyż, bergamotka, mandarynka, neroli i mięta pieprzowa.
  • Nuta serca to środek zapachu. W przeciwieństwie do górnej nuty, która utrzymuje się tylko przez kilka minut, środkowa nuta rozwija się w ciągu jednej do dwóch godzin. Oleje z tej kategorii to: cynamon, geranium, gałka muszkatołowa i drzewo herbaciane.
  • Nuta bazowa (zwana również utrwalaczem) wspiera nuty górne i środkowe. Trwa jeden dzień i jest wybierany, jako podstawa ze względu na siłę i głębię uwolnienia. Bazowe olejki eteryczne to drzewo cedrowe, paczula, drzewo sandałowe i ylang-ylang.

  Wszystkie olejki eteryczne zawierają w pewnym stopniu właściwości nuty górnej, środkowej lub bazy. Jednak podczas tworzenia zapachu olejki eteryczne są wybierane na podstawie ich połączenia. Na przykład olejek cytrynowy ma mocną górę, słabą środkową i prawie niezauważalną nutę bazy. Dlatego olejek cytrynowy nie nadaje się do tworzenia mieszanki perfum, ponieważ jego zapach szybko znika, jeśli nie zostanie zmieszany z trwałą, harmonijną bazą.

Jakie są metody ekstrakcji olejków eterycznych?

Istnieje wiele różnych sposobów ekstrakcji olejków eterycznych. Najważniejsze z nich wymieniono poniżej:

  • Enflerage
  • Tłoczenie oleju
  • Destylacja
  • Ekstrakcji rozpuszczalnikiem
  • Destylacja frakcyjna i perkolacja
  • Ekstrakcja dwutlenkiem węgla
  • Proces fitoniczny.

Co to jest enfleurage?

  To najstarszy sposób pozyskiwania olejków aromatycznych z roślin. Aby uzyskać pachnący płyn, płatki są natłuszczane i układane na szklanej powierzchni. Olejek eteryczny jest wchłaniany do tłuszczu, a następnie jest stamtąd ekstrahowany za pomocą alkoholu. Po odparowaniu alkoholu pozostaje absolut, kwiatowy ekstrakt do perfum.

Co jest tłoczenie oleju?

  Pachnące olejki pozyskuje się ze skórek owoców na prasie. Do przetwarzania nie używa się gorących ani agresywnych rozpuszczalników do przetwarzania grejpfruta, pomarańczy lub cytryny.

Co to jest destylacja?

  Najpopularniejszą metodą ekstrakcji esencji aromatycznych z roślin jest obróbka parą (destylacja parowa), metoda, która przetrwała wieki. Opary przenoszą olej do skraplacza, a następnie, gdy się ponownie skrapla, lżejszy olejek eteryczny wypływa na powierzchnię. Następnie oba składniki są rozdzielane.

Co to jest ekstrakcja rozpuszczalnikiem?

  Ekstrakcja rozpuszczalnikowa jest dominującą metodą ekstrakcji olejków eterycznych w przemyśle perfumeryjnym. W procesie wydobywczym wykorzystywane są chemikalia, takie jak heksan, aceton, chlorek dimetylenu i inne. Cząsteczki oleju są uwalniane, gdy substancja jest mieszana z alkoholem.

Co to jest destylacja frakcyjna i perkolacja?

  Lotny olej jest rozdzielany na różne frakcje lub porcje w różnych temperaturach wrzenia. Perkolacja to jedna z najnowszych metod ekstrakcji olejków eterycznych.

Co to jest ekstrakcja płynem w stanie nadkrytycznym? (Ekstrakcja dwutlenkiem węgla)

  To także dość nowa metoda ekstrakcji olejków eterycznych. Dwutlenek węgla jest wprowadzany do zbiornika zawierającego materiał roślinny i działa, jako rozpuszczalnik do ekstrakcji oleju.

Co to jest proces fitoniczny?

  Proces fitoniczny jest jedną z najnowszych metod ekstrakcji olejków eterycznych bez użycia CFC (chlorofluorowęglowodorów). Ta metoda jest również nazywana ekstrakcją roślin, a same oleje nazywane są fitolami.

Sekwencja tworzenia perfum

Ten proces jest złożony i dzieli się na kilka etapów.

  Po pierwsze, oryginalne składniki muszą zostać dostarczone do centrum produkcyjnego. Z całego świata zbierane są substancje ziołowe o specyficznym aromacie. Produkty pochodzenia zwierzęcego uzyskuje się poprzez ekstrakcję składników tłuszczowych bezpośrednio od zwierzęcia. Aromatyczne chemikalia używane w perfumach syntetycznych są tworzone w laboratorium przez chemików.

  Oleje ekstrahuje się z materii roślinnej na kilka sposobów, z których główne opisano powyżej.  Po zebraniu olejków aromatycznych są one gotowe do zmieszania zgodnie z formułą określoną przez perfumiarza. Opracowanie niestandardowej formuły może zająć do 800 różnych składników i kilka lat. Po stworzeniu zapachu miesza się go z alkoholem. Ilość tych ostatnich może się znacznie różnić.

  Prawie wszystkie perfumy są produkowane z 10-20% olejków zapachowych rozpuszczonych w alkoholu i wodzie. Wody kolońskie zawierają około 3-5% oleju, rozcieńczonego w 80-90% alkoholu, przy czym woda stanowi około 10%. Woda toaletowa zawiera, co najmniej 2% olejku eterycznego w 60-80% alkoholu i 20% wody. Dobre perfumy często leżakują przez miesiące, a nawet lata po zmieszaniu. Następnie perfumiarz ponownie sprawdza zapach, aby upewnić się, że uzyskał właściwy aromat.

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl