Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Blog chmura tagów
Sekrety warsztatu perfumiarskiego. Jak powstają perfumy? 0
Sekrety warsztatu perfumiarskiego. Jak powstają perfumy?

 

   Pięknie pachnące aromaty zamknięte w stylowym flakoniku to efekt długotrwałego procesu, który składa się z kilku etapów. Uzyskanie odpowiedniej kompozycji wymaga więc poświęcenia wielu miesięcy oraz przeprowadzenia licznych prób i testów, po których perfumy mogą nareszcie trafić na półki sklepowe. Nie zawsze jednak udaje się stworzyć wyjątkową mieszankę aromatyczną trafiającą w gusta potencjalnych odbiorców. Jak właściwie wygląda więc produkcja perfum?

     

Kto produkuje perfumy?

     Perfumy to w rzeczywistości różnorodne esencje, które połączone razem stwarzają określony zapach. Mogą to być zarówno wyciągi czy ekstrakty pochodzenia roślinnego (w tym aromaty owocowe, kwiatowe i drzewne), jak i zwierzęcego (głównie piżmo oraz kastoreum). Czasami zdarza się jednak, że w perfumach pojawiają się składniki wyprodukowane syntetycznie w laboratoriach - najczęściej dotyczy to sytuacji, w których trudno o uzyskanie poszczególnych aromatów w sposób naturalny. 
     
     Wielu wielbicielu zapachów zastanawia się kto tworzy perfumy. Wbrew pozorom nazwiska specjalistów, którzy głównie odpowiadają za stworzenie danej receptury praktycznie nigdy nie pojawiają się na opakowaniach. To bardzo wąskie grono ekspertów mogących poszczycić się niezwykle wyczulonym węchem oraz doskonale rozwiniętą wyobraźnią. Najczęściej takie produkty sygnowane są jednak przez światowe domy mody, firmy kosmetyczne czy celebrytów. Oczywiście, zdarzają się także prywatni perfumiarze, którzy oferują wyłącznie zaprojektowane przez siebie kompozycje oraz tworzą różnorodne zapachy na indywidualne zamówieniePerfumy - jak się robi?

     Kluczowym etapem tworzenia perfum jest samo komponowanie zapachów. Mimo, iż najczęściej możemy wyczuć jedynie kilka różnorodnych nut to jednak niektóre receptury mogą zawierać aż kilkadziesiąt składników! Większe koncerny perfumeryjne licząc na jak największy zysk z wypuszczenia danego zapachu, często odpowiednio wcześniej przeprowadzają szczegółowe badania rynkowe, dzięki którym sprawdzają obecne zapotrzebowania konsumentów. 
     Następnie, najlepsi perfumiarze nazywani zazwyczaj w branży po prostu "nosami" wybierają różnorodne składniki i aromaty pozwalające stworzyć niepowtarzalną mieszankę zapachową. Tacy specjaliści najpierw ustalają jeden konkretny akord, na podstawie którego budują całą kompozycję (np. korzenną, drzewną lub kwiatową). Potem dodają do tego już konkretne nuty zapachowe, które muszą się ze sobą doskonale łączyć oraz przeplatać. Tego typu próby i testy mogą trwać jednak miesiącami, a w niektórych przypadkach nawet latami. 

     Aromaty wykorzystywane do tworzenia perfum pozyskiwane są ze składników za pomocą ekstrakcji. Olejki kwiatowe powstają głównie metodą tłoczenia, która polega na regularnym ugniataniu roślin, dopóki nie wydadzą one właściwie intensywnych akordów zapachowych. Często wykorzystuje się także tutaj rozgrzane wcześniej tłuszcze lub wydobywa się konkretne zapachy poprzez destylację parową. 
     Każdy perfumiarz przykłada również szczególną uwagę do określenia precyzyjnych proporcji poszczególnych aromatów. Nuty bazowe nie powinny bowiem przekraczać 10% całej receptury,  zaś na nuty głowy przeznacza się od 10-40%. Pozostała część kompozycji zarezerwowana jest na nuty serca. Warto zauważyć, że to właśnie od tego etapu zależeć będzie intensywność i co najważniejsze ostateczna trwałość perfum. W klasycznych zapachach wieczorowych najczęściej można odnaleźć więcej akordów bazowych, zaś w lżejszych perfumach na lato przeważają głównie aromaty głowy. Jak powstają perfumy? Końcowe procesy produkcji zapachów

     Po stworzeniu idealnej receptury zapachowej całość należy odpowiednio utrwalić i połączyć, dzięki czemu poszczególne akordy zaczną się intensywnie rozwijać pod wpływem ciepła skóry. Rolę tę pełnią różnorodne utrwalacze, które zapobiegają rozwarstwieniu się kompozycji, a także znacząco przedłużają jej działanie. Do tego celu producenci najczęściej wykorzystują piżmo, benzofenon, wanilinę, kwas fenylooctowy lub rezynoidy. Do połączonego roztworu dodawana jest również woda lub alkohol w zależności od tego, jaką formę zapachową zamierzano uzyskać. Taką kompozycję trzeba potem pozostawić na okres kilku miesięcy w chłodnym i zaciemnionym miejscu. W tym właśnie czasie perfumy dojrzewają oraz odpowiednio się przenikają, co pozwala na efektywne połączenie aromatów z alkoholem. 

    Powstała w taki sposób receptura po raz kolejny jest testowana i sprawdzana przez specjalistów, którzy przekonują się, że kompozycja została stworzona w pełni z pierwotnymi założeniami. Przygotowane w taki sposób perfumy zostają poddane procesowi filtracji oraz ulegają zabarwieniu, aby potem ostatecznie trafić do flakoników, a następnie do sprzedaży. 


     Produkcja perfum to długotrwały proces wymagający podjęcia wielu decyzji oraz poświęcenia sporej ilości czasu i co najważniejsze pieniędzy. Samo pozyskiwanie poszczególnych aromatów i olejków jest bowiem niezwykle kosztowne. Nie ma się więc co dziwić, że ostateczna cena esencji zapachowych z górnej półki nigdy nie będzie należała do najtańszych.  

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl